معرفی کتاب توقف در مرگ

نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

مقاله: معرفی کتاب توقف در مرگ

معرفی کتاب توقف در مرگ معرفی کتاب توقف در مرگ
      M A H 3 A آواتار ها  

حالت من
    Konjkav
    فریاد من

خدایااااا شکرت :)
    پسندیده: 72
    مورد پسند: 154 / 144 پست
    میزان امتیاز: 10

پیش‌فرض معرفی کتاب توقف در مرگ

تصور کنید در سرزمینی هیچ کس نمی میرد، در نگاه اول عالی به نظر می رسد این که فناناپذیر باشی، این که بدانی نمی می ری، شاید آرزوی خیلی از آدم ها این باشد که هرگز نمی رند!!!
    ژوزه ساراماگو که آثار موفقی چون کوری را در کارنامه ی خود دارد در رمان توقف در مرگ این موضوع را مورد تحلیل قرار می دهد.
    کتاب توقف در مرگ سرزمینی را توصیف می کند که یکباره هیچ گزارش مرگی در هیچ کجای آن سرزمین گزارش نشده است. خواننده با خواندن چنین مطلبی ناخاسته جذب داستان می شود.
    همان طور که در ابتدای این متن گفتم در نگاه اول این موضوع عالی به نظر می رسد اما خیلی زود و در همان صفحات ابتدایی کتاب می بینم که با چه فاجعه ای رو به رو هستم!!!!
    پس از مدتی مردم این سرزمین می بینند که چاره ای جز این ندارند که افرادی که به شدت بیمارند را به سرزمین های همسایه ببرند. در قسمتی از کتاب می خوانیم:
    " تنها چیزی که دولت خواستار آن بود، اجازه ی حمل بیماران به کشورهای همسایه و دفن رایگان آن ها بود. علی رغم حضور و فعالیت نیروهای ارتش کشورهای متخاصم، اجرای عملیات گریز از مرز و دفن اجساد، با پیدایش راه های جدید وسعتی چند برابر یافت.بیماران به محض عبور از مرز جان می باختند. در این میان اتفاقات خارقالعاده ای نیز قابل مشاهده بود، از جمله این که وقتی بدن بیمار از مرز گذشت، کاملا بی جان می شد اما اگر سر او این سوی مرز می ماند، از انجا که هنوز زنده بود می توانست به تماشای مرگ اندام هایش بنشیند!"
    با توقف مرگ هیچ گس جرآت انجام کاری را ندارد مثلا سربازها دوست ندارند بجنگند چرا؟ چون می دانند حتی اگر تکه تکه هم شوند نمی می رند، اینجات که با تمام وجود حس می کنی چه خوب که آدمیزاد می می رد
    ژوزه در این کتاب با نگاهی طنز گونه دید تازه ای از مرگ به خواننده می دهد.
    هرچند هنوز خواندن این کتاب را تمام نکردم اما آنقدر به مرگ فواید آن فکر می کنم که احساس کردم همین الآن باید در مورد این کتاب در دردونه مطلبی بنویسم!
    قطعا با تمام شدن خوانش این کتاب نظر نهاییم را اینجا می نویسم
    اگر این کتاب رو خواندین حتما نظرتون رو اینجا بنویسید

مقالات پیشنهادی :

معرفی کتاب توقف در مرگ
    ..

همیشه مادر را به مداد تشبیه میکردم ، که با هر بار تراشیده شدن، کوچک و کوچک تر میشود…
    ولی پدر ..
    یک خودکار شکیل و زیباست که در ظاهر ابهتش را همیشه حفظ میکند
    خم به ابرو نمیاورد و خیلی سخت تر از این حرفهاست
    فقط هیچ کس نمیبیند و نمیداند که چقدر دیگر میتواند بنویسد …
    بیایید قدردان باشیم ..

معرفی کتاب توقف در مرگ دردونه (02-19-20)

M A H 3 A آواتار ها  

حالت من
    Konjkav
    فریاد من

پیش‌فرض

به نیمه های کتاب رسیدم و هر چه بیش تر جلو می رم، بیش تر از اینکه نویسنده چه زیبا ابعاد مختلف مرگ را به تحریر کشیده، متحیر می شم.
    هر چه جلوتر می ریم نویسنده طنز بیشتری را به کار می برد.
    در نیمه های داستان توقف در مرگ می خوانیم که مرگ تصمیم می گیرد به این سرزمین بازگردد بنابراین به یکباره جان تمام افرادی را که باید در این مدت هفت ماهه دار فانی را وداع می گفتن، می گیرد.
    اما تصمیم تازه ای دارد، این بار مرگ می خواهد به تمامی مردم این سرزمین فرصت آن را بدهد که بداتند کی می میدند.
    به این تریب خواننده بعد از آنکه تمام مشکلات جاودانگی را به خوبی درک می کند وارد فاز جدیدی می شود!
    اینکه بدانی تا هشت روز دیگر خواهی مرد چه تاثیری بر زندگیتان می گذارد؟ دانستن زمان مرگ خوب است یا بد؟؟؟ واقعا دوست دارید بدانید کی خواهی مرد؟و از همه مهم تر در این فرصت هشت روزه چه کارهایی را انجام خواهی داد؟؟؟
    با وجود اینکه هنوز نیمی از کتاب رو نخوندم، اما این کتاب تا الآن تونسته به خوبی من رو ب چالش بکشونه

معرفی کتاب توقف در مرگ
    ..

همیشه مادر را به مداد تشبیه میکردم ، که با هر بار تراشیده شدن، کوچک و کوچک تر میشود…
    ولی پدر ..
    بیایید قدردان باشیم ..

معرفی کتاب توقف در مرگ دردونه (03-10-20)

دردونه آواتار ها  

حالت من
    Khoonsard
    فریاد من

..Life is NOT your friend. It's just there
    شبکه های اجتماعی

نوشته های وبلاگ : 4
    پسندیده: 164
    مورد پسند: 65 / 62 پست

پیش‌فرض

برای علاقمندانی که این کتاب رو نتونستند تهیه و مطالعه کنند، لینک دانلود کتاب به صورت PDF قرار می گیرد..

معرفی کتاب توقف در مرگ فايل های پيوست شده
    ویرایش توسط دردونه : 03-10-20 در ساعت 10:44 AM
    معرفی کتاب توقف در مرگ
    ..

: Contact me

My Personal Blog : desironna.blogfa.com

GM
    :
    admiiiiiiin@Gmail.com

YM :
    admiiiiiiiin@yahoo.com

معرفی کتاب توقف در مرگ M A H 3 A (03-10-20)

M A H 3 A آواتار ها  

حالت من
    Konjkav
    فریاد من

پیش‌فرض

بلاخره این کتاب رو تمام کردم، کتاب جالبی بود دید تازه به زندگی و مرگ، این کتاب هم مانند سایر کتاب های ژوزه ساراماگو بدون هیچ شخصیت اضافی و نام است که از نظر من این یکی از نقطه قوت های رمان های این نویسنده است.
    در ادامه نقد خوبی که سمیه باقری حسن کیاده در سایت
    منبع این مقاله پایگاه خبری گلونی
    در مورد این کتاب داشت رو براتون می ذارم
    توقف در مرگ از نگاه ژوزه ساراماگو

اگر مرگ نبود چه بلایی بر سر این بشر فانی می‌آمد؟ این سوالی است ازلی و ابدی که ژوزه ساراماگوی پرتغالی با نوشتن کتاب « درنگ مرگ» یا «توقف در مرگ »سعی در یافتن پاسخی معقولانه به آن را داشته است.

مرگ چرا برای همه ما این قدر مهم است؟ چرا هرجا پای فلسفه‌ورزی، تفکر و اندیشه‌های ماورایی در میان است حضور مرگ اینچنین پر رنگ، محسوس و اجتناب ناپذیر می‌شود؟

ژوزه ساراماگو در رمانی که با نام «هجوم مرگ» نیز منتشر شده است، با خلق فضایی آخرالزمانی، بی‌مکان و بی‌زمان و بی‌هویت‌ بخشی‌های مرسوم سایر داستان‌ها، ادامه فضای کوری را در ذهن خواننده تداعی می‌کند و به حوادثی می‌پردازد که در یک کشور پادشاهی مشروطه در اثر توقف و سپس از سرگیری مرگ روی می‌دهد.

داستان رمان توقف در مرگ

داستان از جایی شروع می‌شود که مرگ سراغ افراد یک سرزمین نمی‌رود و تا مدتی هیچ مرگی در محدوده جغرافیایی سرزمین مورد بحث گزارش نمی‌شود.

این مساله با واکنش‌ها و محاسبات تازه‌ای همراه است. انسانی که همه تاریخ در کلیشه بودن یا نبودن، مرگ یا بی‌مرگی، گرفتار بوده است، ناگهان در این بی‌مرگی کاملا منفعلانه رفتار می‌کند.

مشکل عمده مربوط به بیماران می‌شود. امکان‌ناپذیری و توقف مرگ برای بیماران شکلی تراژیک به خود می‌گیرد و به‌‌زودی ابعادی وسیع‌تر می‌یابد.

این اتفاق، تنها در محدوده جغرافیایی این سرزمین روی می‌دهد و در سرزمین‌های مجاور، مرگ سیر طبیعی خود را دارد.

از این‌رو سالخوردگان و بیماران با رضایت شخصی خود و خانواده‌هایشان مخفیانه به کشورهای مجاور منتقل می‌شوند تا آنجا بمیرند.

دولت‌ کشورهای مجاور هم با وضع قوانین سخت می‌کوشند هرطور شده جلو این قاچاق و مهاجرت مردگان به سرزمین‌های خود و برعکس را بگیرند.

پس از مدتی مرگ تصمیم می‌گیرد به میان انسان‌ها برگردد، از اینجا به بعد مرگ شخصیتی از شخصیت‌های داستان می‌شود که با فرستادن نامه‌های بنفش رنگ، موعد مرگ انسان‌ها را به اطلاع آنها می‌رساند.

دوباره انسان منفعل به دست و پا می‌افتد و این بار شکل تازه‌ای از تحیر انسان در وضعیت تازه‌ای که در ایجاد آن دخالتی ندارد به چشم می‌آید.

اما نویسنده فقط انسان منفعل را نشان نمی‌دهد. او مرگ را در وضعیت تازه‌ای قرار می‌دهد؛ این بار مرگ منفعل می‌شود چرا که نامه‌های بنفش رنگ یکی از کسانی که موعد مرگش فرارسیده است، برگشت می‌خورد.

این شخص نه انسانی مهم است و نه یک سیاستمدار و نه حتی هنرمندی نامدار.

او انسانی تنهاست که نوازنده‌ای در ارکستر شهر است و تنها دلخوشی‌اش نوازندگی در اتاق موسیقی خانه‌اش است.

این نوازنده که نماد انسانی متواضع، بدون ادعا و بی‌آزار است، بی آنکه بداند اسطوره مرگ را به چالش کشیده است.

اینجاست که مرگ برای این که رسوایی‌اش را بپوشاند از سیمای کلیشه‌ای، ذهنی و دور از دسترس خود خارج می‌شود و با سیمایی انسانی سعی در اغواگری از نوازنده برای گرفتن نامه بنفش دارد، اما سرانجام این مرگ است که به زندگی انسانی دل می‌بندد و در آن سرزمین کسی نمی‌میرد.

مرگ دقیقا زمانی از یک بشر خلاق اما بی‌ادعا شکست می‌خورد که از جایگاه خود به عنوان اسطوره‌ای دست‌نیافتنی تنزل می‌کند و وارد فضای عینی می‌شود.

ساراماگو در این رمان زیبا تمام انسان‌ها را در مواجهه با مرگ یکسان توصیف نمی‌کند.

و البته نگاه مرگ به همه آن‌ها نیز از یک زاویه نیست.

نکته بی‌نظیر در این رمان، پیدا شدن چند دلال است که تلاش می‌کنند با سوءاستفاده از وضعیت پیش آمده و نزدیک شدن به شخصیت مرگ و دادن رشوه، او را به گرفتن جان اشخاصی که پول بیشتری پرداخت می‌کنند، تشویق کنند.

نکته‌ای طنز اما تلخ که خواننده را با لبخندی روی لب به تفکر وادار می‌کند

معرفی کتاب توقف در مرگ
    ..

ولی پدر ..
    بیایید قدردان باشیم ..

معرفی کتاب توقف در مرگ دردونه (03-12-20)

دردونه آواتار ها  

حالت من
    Khoonsard
    فریاد من

..Life is NOT your friend. It's just there
    شبکه های اجتماعی

نوشته های وبلاگ : 4
    پسندیده: 164
    مورد پسند: 65 / 62 پست

پیش‌فرض

من صفحه 82 هستم..
    کتاب جالبیه.

معرفی کتاب توقف در مرگ
    ..

: Contact me

My Personal Blog : desironna.blogfa.com

GM
    :
    admiiiiiiin@Gmail.com

YM :
    admiiiiiiiin@yahoo.com

معرفی کتاب توقف در مرگ M A H 3 A (03-13-20)

اطّلاعات مقاله

کاربرانی که در حال مشاهده این مقاله هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این مقاله است. (0 کاربران و 1 میهمان ها)

کلمات کلیدی این مقاله

آثار، آدم، آدمیزاد، آرزوی، آن، آنقدر، ابتدای، ابتدایی، اتفاقات، اجازه، اجرای، اجساد،، احساس، ارتش، از، است، افرادی، اگر، الآن، امّا، انجا، انجام، اندام، او، اوّل، ای، این، اینجا، اینجات، با، باختند، باشد، باشی،، باید، ببرند، بجنگند، بدانی، بدن، برابر، بنشیند، بنویسم، بنویسید، به، بود، بود،، بی، بیمار، بیماران، بیمارند، بینم، بینند، پس، پیدایش، تازه، تحلیل، تصور، تکّه، تماشای، تمام، تنها، توانست، توصیف، توقف، جان، جدید، جذب، جرآت، جز، جمله، چاره، چرا؟، چند، چنین، چه، چون، چیزی، حتماً، حتی، حس، حضور، حمل، خارقالعاده، خواستار، خواندن، خواندین، خوانش، خواننده، خوانیم، خوب، خود، خیلی، دارد، داستان، دانند، در، دردونه، دفن، دهد، دهد.، دوست، دولت، دید، را، راه، رایگان، رد، رسد، رغم، رمان، رند، رند،، رو، ری،، زنده، زود، ژوزه، ساراماگو، سر، سربازها، سرزمین، سرزمینی، سوی، شاید، شد، شدت، شدن، شود، شوند، صفحات، طنز، طور، عالی، عبور، علی، عملیات، فاجعه، فعالیت، فکر، فناناپذیر، فواید، قابل، قرار، قسمتی، قطعا، کارنامه، کاری، کاملا، کتاب، کجای، کردم، کس، کشورهای، کند، کنم، کنی، کنید، که، کوری، گذشت،، گریز، گزارش، گس، گفتم، ‌گونه، ماند،، متخاصم،، متن، مثلا، محض، مدتی، مردم، مرز، مرگ، مرگی، مشاهده، مطلبی، معرفی، مورد، موضوع، موفقی، می، میان، میرد،، ناخاسته، ندارد، ندارند، نشده، نظر، نظرتون، نکردم، نگاه، نگاهی، نمی، نهاییم، نویسم، نیرو‌های، نیز، ها، های، هایش، هرچند، هرگز، هستم، هم، همان، همسایه، همین، هنوز، هیچ، و، وجود، وسعتی، وقتی، ی، یافت، یافت.بیماران، یکباره

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوزهای ارسال و ویرایش

•  
    • غیرمجاز است. ایجاد مقاله جدید
    • غیرمجاز است. امکان ارسال پاسخ
    • غیرمجاز است. امکان پیوست فایل
    • غیرمجاز است. ویرایش پست خود
    •  
    این انجمن ها، با استفاده از نسخه 4.2.5 سیستم vBulletin کار میکند، و تمام حقوق این سیستم، متعلّق به شرکت Jelsoft Enterprises Ltd می باشد.
    تمامی مطالب مطابق با قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران می باشد، و هرگونه کپّی برداری بدون ذکر منبع "..:: مجموعه بزرگ اینترنتی پارسی زبانان | دردونـــــه ::.." ،غیر مجاز است.
    طرّاحی اختصاصی کلّیه قالب های منصوب روی این مجموعه اینترنتی، توسّط صاحب امتیاز آن طرّاحی و نصب گردیده است.
    این انجمن ها، توسّط صاحب امتیاز مجموعه پشتیبانی می شوند
    مجموعه بزرگ اینترنتی دردونه، توسّط سرورهای قُدرتمند
    میزبان داده پاسارگاد
    میزبانی می شود

فارسی سازی توسط
    VB Iran

مجموعه بزرگ اینترنتی پارسی زبانان | دردونـــــه